Avajaiset la 16.2.2019  klo 14-17   Tervetuloa!  Välkommen!  Welcome! 

30.vuotta sitten Markku Saarela perusti Galleria Dixin. Se on toiminut Uudenmaankatu 19 osoitteessa vuodesta 1990. Tuule Mäkinen on johtanut Dixiä 2005 vuoden alusta lähtien. Galleria Dix on aina toiminut itsenäisesti, ja valinnut taiteilijat monista eri syistä. Näyttelyitä on ollut satoja ja taiteilijoita paljon enemmän, kun otetaan huomioon yhteis- ja ryhmänäyttelyt.

Galleria Dixin 30-vuotisjuhlanäyttelyssä on mukana 30 taiteilijaa, jotka ovat ottaneet osaa useisiin näyttelyihin vuosien varrella. Esillä on maalauksia eri tekniikoilla, veistoksia, valokuvia, mosaiikkia ja teoksia.

Kati Bomanson .  Ulla Bomanson  .  Päivi Eerikäinen .  Charles Fazzino .  Minna Floman . Günter Grass . Jakke Haapanen  .  Ulla Haga  .  Sinikka Hautamäki  .  Touko  Helenius .  Timo Jakola  .  Pirkko Kilpelä . Harri Kosonen .  Inkeri Kotilainen .  Seppo Lagom  .  .Susanna Leino  .  Ari Liimatainen  .  Lissu Lundström  .  Marja Maljonen .  Heikki Mäntymaa  .  NipA  Nissinen  .  Sirkka Raikamo .  Maire Ruotsalainen . Kaj Sandell .  Tini Sauvo  .  Susanna Suikkari  .  Nelli Tarkoma . Maj Tuomela  .  Juhani Vierimaa   ja   Antti Virkkunen .

kati.b.net

Kati Bomanson ( s 1918)  piti 100-vuotisjuhlanäyttelyn Galleria Dixssä 2018

punainen lady.net

Ulla Bomanson  akvarelli     www.ullabomanson.com

eerikainen.net

Päivi Eerikäinen  yhdistelmätekniikka paperille

Ski VacationLR

Charles Fazzino  3-D serigrafia Pop-taiteilija USA:sta   www.fazzino.com

floman.net

Minna Floman   mosaiikkia  http://www.minnafloman.fi

grass.tanssi.net

Günter Grass  (1924-1915) saksalainen kirjailija, kuvanveistäjä ja taidegraafikko

jaken.kuva.net

Jakke Haapanen  öljyväri    http://www.jakkehaapanen.fi

Pienet joutsenet.net

Ulla Haga  pronssiveistoksia  http://www.ullahaga.com

nuori nainen peilin edessä

Sinikka Hautamäki   akvarelli

Kesäkuu..net

Touko Helenius   öljyväri

jakola.net

Timo Jakola  kuivapastelli

Pyörre.net

Pirkko Kilpelä   öljyväri   http://www.pirkkokilpela.fi

kosonen

Harri Kosonen  pronssiveistoksia   http://www.harrikosonen.com

kotilainen.net

Inkeri Kotilainen  öljypastelli

 

lagom.net.1.

Seppo Lagom  öljyvärimaalaus

 

Kiss-Kiss net

Susanna Leino  öljyväri, lyöntimetalli    http://www.mousesupport.com/susannaleino

 

yössä.yksin.net

Ari Liimatainen  akryyli

 

Tuoli ruohikolla, 50 x 40 cm, 2003

Lissu  Lundström   öljyväri     www.lissulundstrom.com

 

Marja Maljonen.net

Marja Maljonen  öljyväri   http://www.marjamaljonen.com

 

heikki.mantymaa.net

Heikki Mäntymaa   valokuva

 

Nipa.net

NipA  Nissinen  pronssiveistoksia

 

sirkka.raikamo

Sirkka Raikamo  sekatekniikka

 

Elämän lankaa.net

Maire Ruotsalainen  akvarelli  http://www.maireruotsalainen.fi

 

sandell.net

Kaj Sandell  öljyväri palettiveitsellä kankaalle

 

Sammakkoprinssi.net

Tini Sauvo  sekatekniikka teos

 

Herkkupala 2018.net

Susanna Suikkari    (etsaus,akvatinta)  grafiikkaa

 

nellinnet

Nelli Tarkoma  öljyväri

 

Erkki+Talvilas+foton+av+majs+tavlor+2011+januari+095

Maj Tuomela  öljyväri

 

känkkärä.net

Juhani Vierimaa  pigmenttiväri vanerille   http://www.juhaninsaunat.blogspot.com

 

1. Bengtskär.net

Antti Virkkunen   öljyväri   http://www.anttivirkkunen.fi

 

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google+ photo

Olet kommentoimassa Google+ -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s